Dobrý den, paní doktorko,
prosím o konzultaci ohledně chování mého psa Armina. Jde o tříletého výmarského ohaře, lovecky vedeného. Zhruba před půl rokem začal být agresivní vůči některým lidem, především takovým, co je z nich cítit alkohol. Také se nesnáší s jinými psy, má chuť se rvát. Venku proto chodíme raději s košem, ale ráda bych odstranila příčinu jeho chování.
Děkuji, s pozdravem H. S.
Dobrý den, paní S.,
pokud jde o agresi v souvislosti s alkoholem, tady nepomůže žádné zvláštní cvičení ani léčba. Jde o to, že podnapilí a opilí lidé se chovají jinak než obvykle, jsou nevypočitatelní a pro psa těžko čitelní. Nedokáže předvídat, co udělají a bojí se jich. Velmi často lidé v takovém stavu psa zlobí nebo dokonce týrají, jindy se s ním zase přehnaně mazlí a nerespektují signály, kterými pes dává najevo, že je mu to nepříjemné. Přikládám soubor s tzv. stresovými signály psa – posílám ho hlavně rodičům malých dětí, ale myslím, že u Vás je také aktuální. Dbejte, abyste Armina odvedla do bezpečí hned, jak uvidíte první příznaky jeho znepokojení. Nejlepší by bylo, aby se nyní vůbec nedostal do kontaktu s lidmi pod vlivem alkoholu, aby se jeho agresivní chování nestupňovalo.
Pokud jde o agresi vůči psům, tam cvičení určitě pomůže. Dospělí psi sice většinou už nemají potřebu si s jinými psy hrát, takže toho nedocílíte, ale měl by dokázat kolem dalších psů projít a tolerovat jejich přítomnost, nedorážet na ně, soustředit se na Vás. Hlavně jej v souvislosti s jinými psy netrestejte, neškrťte, nepoužívejte elektrický obojek apod., spojoval by si potkávání psů s nepříjemnostmi a stav by se ještě zhoršoval. Zaujměte plně jeho pozornost, ukažte mu, že máte důležitější věci na práci, než je sledování cizích psů nebo dokonce rvačky s nimi. Je zvyklý pracovat, takže by to mělo jít dobře. Jen je třeba začít pomalu, v dostatečné vzdálenosti od psů, aby se dokázal na Vás soustředit. Podrobný postup najdete v příloze.
Koš používejte, ať jste více v klidu a neriskujete, že Armin někoho pokouše. Ale koš musí být dostatečně prostorný, aby v něm mohl otevřít tlamu a vypláznout jazyk – to je jediná forma „pocení“ u psů.
S pozdravem
Hana Žertová