V souvislosti s koronavirovou pandemií musela řada lidí zůstat doma, ať už z důvodu karantény, uzavření pracoviště nebo péče o děti. Naši psi to samozřejmě uvítali, jsou nejspokojenější, když nás mají stále nablízku. Ale nařízená krizová opatření se pomalu rozvolňují a blíží se doba, kdy zase všichni odejdeme z domu za svými povinnostmi a zálibami, a psi zůstanou sami. Měli bychom je na to postupně připravovat, aby pak nevypukla nová pandemie, tedy v tomto případě panzoocie separační úzkosti.
Zařazujte během dne do programu taková nenápadná cvičení, kdy pes bude muset být na chviličku alespoň symbolicky od vás izolován:
1) Při úklidu zavřete psa v jedné místnosti, alespoň vám nebude překážet a zaťapávat právě umytou podlahu. Zpříjemněte mu tu chviličku samoty žvýkací kostičkou nebo plnicí hračkou.
2) Když si děti hrají a pobíhají, nebo když si jdete chvilku zacvičit apod., oddělte psa dětskou zábranou. Bude mít přehled, co se děje, ale nebude se moci přímo zúčastnit aktivit. Zase mu dopřejte zábavu s plnicí hračkou nebo kouskem zeleniny či ovoce (hodí se mrkev, okurka, nakrájené jablko, košťál z květáku či brokolice).
3) Několikrát během dne odejděte alespoň na chvilku z bytu. Psovi zase připravte něco zajímavého k žužlání, aby se na takové chvilky samoty těšil. Po příchodu domů dejte pejskovi malou lahůdku z kapsy (to jste byli pro něho „ulovit“) a ukliďte plnicí hračku nebo okousané zbytky dobrot, aby mu tyto požitky byly vzácné a měl je spojené s tou prima chvilkou samoty.
Dobu samoty psovi prodlužujte postupně a jen v případě, že je klidný. Pokud i kratičkou samotu nebo krátké oddělení přepážkou snáší těžce, budete muset postupovat velmi, velmi pomalu a každou dosaženou úroveň důkladně upevnit.
Ke kontrole pohody psa ve vaší nepřítomnosti výborně poslouží aplikace Barkio.
Hana Žertová