Kokříkovy neplechy

Kokřík

Dobrý den paní doktorko,
dostali jsme na Vás kontakt u našeho veterináře, ke kterému jsme přišli pro radu ohledně našeho pětiletého psího kamaráda. Jedná se o kokršpaněla, bude mu teď v říjnu 6 a zhruba měsíc nám začal dělat nepříjemnou neplechu. Když jsme odešli z bytu (do práce, do školy, ven atd.), počůral nám dva rohy v bytě a žaluzie. Dostal vyčiněno a druhý a další dny to udělal znova. Nevím, jestli to má spojitost s tím, že jsme vymalovali. Smrad z moči je už docela značný, i když to hned vyčistím, utřu a tak. Jsme z toho už dost bezradní, a tak Vás prosíme o pomoc či radu.
Trápí nás ještě jedna věc. Určitě znáte všechny povahy různých ras psů, kokršpaněl je dost svérázný a špatně vychovatelný. Náš pes na nás vrčí při každé komunikaci, různé členy naší rodiny už kousnul nebo se alespoň prudce ohnal, nekousnul, ale jakoby trhnul. Někdy jde z něj strach, ale nedáváme to znát, aby toho nevyužíval. Chtěli jsme se zeptat, zda neexistují nějaké léky, které by ho zklidnily?
Děkujeme Vám za ochotu a Vaši radu, budeme rádi, když nám odpovíte.
M. T.

Dobrý den, paní T.,
pokud jde o to čůrání, doporučuji navštívit znovu Vašeho veterináře a požádat ho, aby vyšetřil pejskovi prostatu. Má už věk, kdy by mohly první problémy se zvětšenou prostatou nastat. Nečůrá nyní s mírnými obtížemi, netrvá mu vyčůrání déle? Nemá moč změněnou barvu nebo pach? Zkuste to vysledovat, než se za veterinářem vypravíte.
Jinou příčinou by mohla být úzkost ze samoty po prázdninách, kdy s ním stále někdo byl. Psi si někdy označují své území, když jsou nejistí, vystrašení. Přikládám letáček s podrobným postupem cvičení při těchto problémech. Zkuste to projít, uvidíte, jak bude Váš pejsek tolerovat hlavně „odchodové rituály“. Kdyby se objevila nějaká nervozita, cvičte pomaličku a snažte se nenechávat ho samotného déle, než opravdu umí beze strachu.
Značkování z hormonálních důvodů většinou začíná kolem jednoho roku věku, když pes pohlavně dospěje. U staršího psa málokdy. Ale je možné, že se někde ve Vašem okolí vyskytuje háravá fenka, která to spustila. V tom případě by mělo značkování spontánně ustat. Ale u stárnoucích psů se někdy může vyskytnout novotvar na varleti nebo nějaká abnormalita v produkci pohlavních hormonů. Takže zase indikace k zevrubnému vyšetření…
Pokud jde o to vrčení – kokři bývají takoví mrzouti, špatně snášejí jakýkoli nátlak. Zkuste s ním pracovat jako se štěnětem, upevněte všechny potřebné povely hravou formou, s pamlsky a pochvalami. Nepoužívejte žádné fyzické tresty ani „domlouvání“, hubování apod. Přikládám letáček s psími stresovými signály – soustřeďte se při kontaktu se psem na první známky znepokojení (olíznutí, zívnutí, odvrácení hlavy, uši a ústní koutky dozadu). V takovém případě hned zastavte veškerou komunikaci a manipulaci, nechte psa na pokoji, počkejte, až se uklidní, a pak udělejte něco, co ho dostane úplně do jiné nálady (zazvoňte na zvonek u dveří, otevřete lednici, otevřete dveře do chodby, vyndejte pytel s krmivem nebo pamlsky…). Pak to zkuste s povelem, který dobře zná, který u něj nevyvolává nervozitu nebo odpor. Odměnku, pochvalu… Zkuste ho dostat tam, kam potřebujete, jiným způsobem než nátlakem – musí se mu vyplatit udělat to, co po něm chcete. Přikládám i rukopis článku, který byl publikován v lednovém čísle Světa psů, o „netýkavých psech“ a způsobu zacházení s nimi, snad Vám to pomůže.
Přípravky na uklidnění bych neviděla jako potřebné u toho vrčení a chňapání (tam budete muset především změnit způsob zacházení se psem), ale u toho čůrání ze strachu a nervozity – pokud se neprokáže zdravotní důvod. Samozřejmě žádné tresty ani hubování! Začala bych přípravkem Serene-Um, popřípadě feromonovým obojkem. Kdyby to nestačilo, lze přejít na léčbu antidepresivy. Tam je ale nutné vyšetření a předpis veterináře.
Budu ráda za zprávu, jak se stav Vašeho pejska vyvíjí.
S pozdravem
Hana Žertová